2024 yılında TAKI MAĞAZASI AÇMAK GERÇEKTEN KÂRLI MI?

1 Comment

Takı mağazası/dükkanı açmak günümüzde gerçekten söylenildiği kadar karlı bir iş midir? Bijuteri dükkanı açmak için ne kadar bir bütçe ayrılması gereklidir? Takı mağazalarının ortalama kâr oranları nedir? Takı dükkanının sahip olması gereken özellikler nelerdir? Yeni açılan bir takı dükkanı kendini ne kadar sürede amorti eder? Tüm bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Takı Mağazası Açmak Söylenildiği Kadar Kârlı Bir İş Midir?

Takı/Bujiteri dükkanı/mağazası açmak son zamanlarda yeni girişimcilerin odak noktası haline gelmiştir. Hemen her ilde ve her köşe başında neredeyse bir takı dükkanına rastlamak mümkündür. Talep çokluğu göz önüne alınarak açılan bu mağazalar günden güne artış göstermektedir. Talebin çokluğu aynı doğrultuda arzı da artırmaktadır.

Hemen her yerde karşımıza çıkan bu mağazaların kimi sektörde tutunurken birçoğu da kısa sürede kapanmak zorunda kalmaktadır. Sektörde tutunmak artık bu mağazaların çok fazla sayıda olmasından kaynaklı olarak oldukça zordur. Tutunmak için müşterilerin ihtiyaçlarını iyi analiz etmeniz gereklidir.

Bir çok girişimci takı sektörünün karlı olduğu yönünde kanaat getirmesi sonucu hemen hızlı bir şekilde mağazasını açmaktadır. Ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de yapılan işten kâr elde edebilmek için maliyet ve giderleri çok iyi hesaplayıp uzun vadeli bir plan oluşturmak son derece önemlidir. Ürünleri alacağınız yerleri yeterli miktarda araştırıp en uygun şekilde satın alım yapmayı her zaman hedeflemelisiniz. Takı ürünlerinde ortalama kâr oranı %50 – %150 arasında değişkenlik göstermektedir.

Takı Mağazası Açmak İçin Ne Kadar Bütçe Gereklidir?

Araştırmanızı yaptınız, gelir gider ve maliyet muhasebenizi oluşturdunuz, uzun vadeli planınızı hazırladınız ve sonucunda artık sıra dükkanınızı açmaya geldi. Takı mağazası açmak için dükkanın konumu son derece önemlidir. Bu nedenle mağaza araştırmasına da belirli bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Bizim tavsiyemiz yaya potansiyelinin yüksek olduğu merkez cadde üzeri veya avm dükkanları şeklinde olacaktır. Çünkü ulaşımın kolay olması gerekmektedir bu sektörde.

Mağazanızı bütçenize göre kiralayacağınıza mı ya da satın alacağınıza karar vermelisiniz. 2024 yılında cadde üzeri bir mağaza satın almak istediğinizde minimum 5 milyon TL bütçe ayırmanız gerekmektedir. Avm mağazalarında ise genellikle satın alma gibi bir durumunuz olmayacaktır. Avm mağazaları kiraya verilmektedir. Yine 2024 yılında cadde üzeri bir dükkan kiralamak istediğinizde minimum aylık 20 bin TL bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu maliyetler dükkanınızın konumuna ve özelliklerine göre artış gösterecektir.

Dükkanınızı seçtiniz ve sıra dekorasyon ve mobilya kurulumlarına geldi. Ortalama 50 m2 bir dükkanın dekorasyonu için 2024 yılında minimum 50 bin TL bütçe ayırmanız gerekmektedir. Mobilyalarınızı da zevkinize ve kullanımına göre seçmeniz gerekmektedir. Yine 2024 yılında minimum mağaza mobilyaları 150 bin TL ye mal olmaktadır.

Dekorasyon ve mobilya kurulumlarından sonra artık ürün alımına ve sergilemenize sıra geldi. 50 m2 lik bir mağazayı doldurmak için 2024 yılında minimum 200 bin TL lik bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz. Bu maliyetler alacağınız ürün çeşidine ve miktarına göre farklılık gösterecektir. Burada belirtilen maliyetler içerisinde bulunduğumuz piyasa şartları göz önüne alınarak minimum seviyede tutulmuştur.

Yeni Açılan Bir Takı Mağazası Kendini Ne Kadar Sürede Amorti Eder?

Tüm hazırlıklarınızı tamamladınız ve mağazanızı açtınız. Artık satışlarınızı gerçekleştirmek için müşterilerinizi beklemeye başladınız. Dükkanınızın konumuna ve sunduğunuz hizmetin kalitesine göre belirli bir süre içerisinde müşteri potansiyeliniz zamanla artacaktır.

Mülkiyetini kiraladığınız bir takı mağazasının 2024 yılındaki amorti süresine bakalım. Belirttiğimiz tahmini minimum maliyetlerin toplamı 450 – 500 bin TL bandı arasında değişmektedir. Ortalama %100 karlılık oranı ile satışlarınızı gerçekleştirdiğinizi varsayalım. Yaklaşık 10 ay gibi kısa bir sürede mağazanız yaptığınız yatırımı amorti edecektir.

Ancak yine de bu hesaplamaların tamamının sadece bir tahminden öte olduğunu unutmayın. Her işte olduğu gibi takı mağazası açma işinde de sizin çalışma performansınıza ve diğer birçok faktöre doğrudan bağlı olduğunu sakın unutmayın.

Sevdiğiniz İçeriği Paylaşın

“2024 yılında TAKI MAĞAZASI AÇMAK GERÇEKTEN KÂRLI MI?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.